Menu Home

Bucură-te, luceafărul dimineţii

David Proorocul te-a lăudat de demult, Fiică a lui Dumnezeu numindu-te; iar tu născând Prunc pe Hristos Domnul nostru, L-ai hrănit cu lapte, ca o Maică Sfântă a Lui. Pentru această mare taină eşti adusă în Biserica Domnului şi aşezată în Sfânta Sfintelor, unde neîncetat ai cântat: Aliluia!

Pe tine te-au propovăduit proorocii mai înainte, numindu-te sicriu sfinţit, cădelniţă de aur, sfeşnic, masă, scară şi turn, mieluşea curată, cămară neîntinată; iar noi, ca pe un cort de Dumnezeu încăpător, care ne-a mântuit pe noi, cântând strigăm: Aliluia!

Pe uşa cea neumblată, casă lui Dumnezeu primind-o, astăzi a încetat umbra legii, căci s-a arătat darul şi adevărul, muntele cel umbrit pe care mai înainte l-a văzut Avacum şi a vestit pe cea care a intrat înăuntrul celor neumblate ale Bisericii, pentru care îi cântăm:Bucură-te, cea plină de lumină;Bucură-te, mângâierea noastră în necaz;Bucură-te, doctorul tuturor bolilor;Bucură-te, sfărâmarea morţii;Bucură-te, râu de viaţă nedeşertat;Bucură-te, carte pecetluită cu Duhul;Bucură-te, cămara cea însufleţită a lui Hristos Domnul;Bucură-te, locul bucuriei;Bucură-te, că ai stricat blestemul Evei;Bucură-te, bucuria noastră, Sfântă Pruncă, pururea Fecioară!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut