Menu Home

Epitaf de moșier (III)

Date certe asupra statutului juridic al suprafețelor agrare de pe teritoriul satului Valea Rusului, se consemnează în 1906 (Aureliu V. URSESCU , Anuarul județului Ialomița pe 1906, Călărași, 1906, p 391), când se constată că aceste enorme întinderi agricole (cca 5000 ha) erau concentrate, prin proprietate sau arendă, în mâinile a 3 persoane:1. D. Negreanu era proprietarul Moșiei Valea Rusului, în suprafață de 1000 ha;2. George Perlea avea, în Valea Rusului, 1980 ha teren arabil și 20 ha islaz,;3. Ioan Peteu, a cărui soție este înmormântată în curtea bisericii Valea Rusului, avea în proprietate 1970 ha teren arabil și 30 ha islaz, arendat de către Carantino Cristina.

Pe crucea mormântului din curtea bisericii citim că soția lui Ioan Pateu (al cărei nume nu îl cunoaștem), a decedat în 1873 la vârsta de 31 de ani.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut