Menu Home

Cutia milei- muzeu virtual

La 1775, Alexandru Ipsilanti stabileste într-un hrisov scopul, veniturile si modul de functionare ale Cutiei Milei. Cutia Milei era deschisa o data la trei luni, banii fiind impartiti „obrazelor vrednice de milostenie”: „vreun obraz scapatat”, „vreo fata de boieriu in varsta” care „are trebuinta de ajutoriu spre casatoritu”, „vreun obraz de cinste inchis pentru datorie”, „vreun strain scapat din primejdiile marii sau din vreo para” si care „au alergat la mila crestinilor de aici”, copii orfani, vaduve si alti saraci. (https://www.gandul.info/stiri/cutia-milei-278859) Cutia milei aflată printre exponatele muzeului virtual din parohia Plevna datează de la mijlocul sec XX, fiind confecționată de fierarul satului, Radu Petcu, din tablă neagră de 0,3 mm grosime.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut