Menu Home

Reguli de circulație în postul mare (II)

Dumnezeu răspunde câteodată rugăciunilor noastre „Nu”, uneori spune „Aşteapt㔺i alteori spune „Da”.

Uneori Dumnezeu răspunde „NU!”, adică stop . Pentru că El ştie mai bine decât noi şi ştie mai multe decât noi. Cuvintele Scripturii „Cereţi şi nu primiţi, pentru că cereţi rău, ca voi să risipiţi în plăceri„ (Iacov 4:3) ne atenţionează cu privire la faptul că uneori rugăciunile noastre sunt egoiste şi chiar cerem lucruri care nu ne-ar face bine, și de aceea Dumnezeu nu va răspunde la asemenea rugăciuni. Alteori El răspunde „AȘTEAPTĂ!” Atunci când stai la semafor, este greu să nu pleci din loc pe culoarea galbenă. Dar culoarea galbenă ne spune să ne pregătim pentru plecare şi să aşteptăm. Sunt rugăciuni la care Dumnezeu vrea să răspundă cu „Da”, dar poate că momentul în care cerem anumite lucruri să nu fie momentul cel mai potrivit pentru noi şi El vrea ca noi să aşteptăm. De aceea, la anumite rugăciuni pe care le facem, Dumnezeu spune: „Nu încă.” În felul acesta, Dumnezeu vrea să ne înveţe să avem răbdare, care este foarte importantă pentru toţi cei care doresc să trăiască pentru Dumnezeu. Mai mult, El vrea să ne încredem în El pentru toate lucrurile de care avem nevoie si să ne bazăm pe faptul că El stie cel mai bine când anume să răspundă la rugăciunile noastre. Alteori, Dumnezeu răspunde „DA”. Dumnezeu Se bucură să le dea daruri bune copiilor Lui, iar atunci când le primim, nu ar trebui să uităm să-l mulţumim. Mai mult, ar trebui să ne amintim tot mereu de diferitele momente din viaţa noastră în care El a adus răspuns la rugăciunile noastre. În felul acesta, credinţa noastră va fi întărită şi legătura noastră cu El va fi tot mai puternică.

(Daniel Fășie, Apologetică în jurul mesei)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut