Menu Home

Prima Liturghie a Darurilor

Pusă sub numele Sf Grigorie Dialogul, papă al Romei, Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite, ce se oficiază doar în zilele de rând (în special miercuri și vineri) din Postul Mare, a fost săvârșită și în enoria noastră, în biserica parohială, în prima zi de vineri a Postului Mare, 23 februarie 2018. Precedată de utrenie și ceasuri, unită cu vecernia, Sfânta Liturghie expune rostul duhovnicesc al împărtășirii cu Sfintele Taine, prin cuvintele rugăciunii amvonului: “Stăpâne, Atotțiitorule, Cel ce cu înțelepciune ai zidit toată făptura și pentru nespusa Ta purtare de grijă și multă bunătate a Ta, ne-ai adus pe noi întru aceste preacinstite zile, spre curățirea sufletelor și a trupurilor, spre înfrânarea poftelor și spre nădejdea învierii; care în patruzeci de zile ai dat în mâna slujitorului Tău Moise tablele cele cu dumnezeiești slove, dă-ne și nouă, Bunule, lupta cea bună să luptăm, calea postului să o săvârșim, credința nedespărțită să o păzim, capetele nevăzuților balauri să le sfărâmăm, biruitori asupra păcatului să ne aratam și fără de osândă să ajungem a ne închina și sfintei Învieri.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut