Menu Home

Sâmbăta colivelor

Lucrând vrăjmașul cu tiranul cel ca și dânsul viclean, ca printr-un organ, prin rea închipuire încerca să spurce cu bucate, din jertfele cele necurate, pe binecredinciosul popor, cel ce se curaţea cu postul. Dar tu ai stricat meşteşugirea lui cu chibzuială mai înţeleaptă, şi în vis arătându-te arhiereului celui de atunci, şi descoperindu-i adâncul gândului, şi arătându-i uneltirea cea nesocotită a vicleanului. Pentru aceasta aducându-ţi ţie mulţumire, te numim mântuitor şi săvârşim în toți anii pomenirea minunii ce s-a făcut. Şi încă ne rugăm să ne păzim nevătămaţi de uneltirile vicleanului, cu rugăciunile tale cele către Dumnezeu, mucenice Teodore.

Pomenirea acestei minuni a Sf Teodor, se face, de atunci (362- 363 d. Hr), neîncetat în prima sâmbătă din Postul Mare, sâmbătă numită „a colivelor”. În această zi începe pomenirea generală a morților. În toate sâmbetele din Postul Mare credincioșii au obiceiul sărindarelor, adică al pomenirii morților pe perioada de 40 de zile cât durează postul.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut