Colecta filantropică, semnul prezenței Duhului în viața noastră

Prima Duminică a Postului Mare sau Duminica Ortodoxiei a fost rânduită în Biserica noastră ca fiind ziua în care se face începutul colectei pentru Fondul Central Misionar. Acest Fond este destinat în exclusivitate ajutorării lucrării social-filantropice și misionare a Sfintei noastre Biserici, întrucât lucrarea liturgică a Bisericii se cuvine continuată prin programe de asistență socială și filantropică, prin construirea de lăcașuri de cult și de așezăminte ale Bisericii, precum: cantine pentru săraci, cămine pentru copii, case pentru bătrâni, unități medicale pentru bolnavi și altele asemenea, care necesită mari sume de bani alocate pentru programele filantropice, precum și semnificative cheltuieli de întreținere. După citirea Pastoralei Sfântului Sinod, s-a făcut colecta, strângându-se suma de 62 lei. Colecta va fi deschisă până în data de 11 martie.