Menu Home

Procesul Mântuitorului, studiu biblic (X)

PROCESUL RELIGIOS (III) (Matei XXVI, 57-XXVII, 1; Marcu XIV, 53-XV, 1; Luca XXII, 54-71; Ioan XVIII, 13-28) 1)În fața lui Anna

Interogatoriul luat de Anna nu a avut probabil un caracter oficial. Marele preot era desigur curios să-L vada pe Iisus și să se convingă că fusese arestat, dar nu voia să se angajeze în vreun fel, dat fiind mai ales că lui nu-i revenea nicio obligație din punct de vedere legal. „Cu toate acestea, în afara oricărei proceduri legale- pentru că iudeii aveau nevoie de martori pentru a deschide un proces- El „a fost întrebat cu privire la ucenicii și învățătura Lui” (In 18, 19) întrebări cărora Mântuitorul le răspunde prin cererea de a se asculta martorii și a se administra probe: „întreabă pe cei ce au auzit ce le-am grăit lor”(In 18, 21), fără acestea fiind imposibilă o judecată dreaptă”. Acesta este poate motivul pentru care interogatoriul luat de Anna nu este consemnat în nicio altă Evanghelie, chiar trecerea pe la el fiind omisă de sinoptici. Sfântul Ioan subliniază doar că Anna L-a trimis pe Iisus din nou legat la Caiafa, dându-L deci în seama pazei militare, de teama unei evadări.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut