Menu Home

Invitație acceptată

„Îndrăznind spre îndurările Tale, mă apropii de Tine, Cel ce ai zis: „Cel ce mănâncă Trupul Meu, și bea Sângele Meu, întru Mine rămâne și Eu întru dânsul”. Deci, milostivește-Te, Doamne, și nu mă pedepsi pe mine păcătosul, ci fă cu mine după mila Ta. Și să-mi fie mie Sfintele Tale Taine spre tămăduire și curățire, spre luminare și pază, spre mântuirea și sfințirea sufletului și a trupului, spre izgonirea a toată nălucirea, a faptei rele și a lucrării diavolesti, care se lucrează cu gândul întru mădularele mele, spre îndrăznirea șdragostea cea către Tine, spre îndreptarea și întărirea vieții, spre înmulțirea faptei celei bune și a desăvârșirii, spre plinirea poruncilor și spre împărtășirea cu Sfântul Duh, ca merinde pentru viața de veci și spre răspuns bineprimit la înfricoșătorul Tău scaun de judecată, iar nu spre certare, sau spre osândă. (Rugăciune înainte de Împărtășire)

În săptămâna a doua a Postului Mare, enoriașii ce nu pot veni la biserică, vârstnici, suferinzi, au primit la casele lor hrana nemuririi, Sfânta Euharistie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut