Crucii Tale ne închinăm Stăpâne (I)

Ca şi cu o pavăză ne îngrădim, cu semnul nebiruitei Crucii Tale, Stăpâne, pe care nesuferind-o mulţimea cea urâcioasă a demonilor fuge.

Lemnul cel din rai s-a arătat prin făcătorul de rele, aducător de moarte celor izgoniţi din Eden; iar Crucea Ta, Hristoase, S-a arătat aducătoare de viaţă, făcând pe Adam iar locuitor într-însul.

Taberele dracilor se gonesc, cu însemnarea ta puternică, pentru care bucură-te strigăm ție: bucură-te prin care s-au unit pământul și cele cerești, și omul s-a îndumnezeit.

Ca un exercițiu duhovnicesc al postului, luni, 12 martie 2018, în săptămâna Sfintei Cruci, s-a oficiat, în biserica parohială, Canonul şi Acatistul Crucii. La partea învățătorească s-a citit din viața Sf Grigorie Dialogul.