Menu Home

Doamne, cine va locui în locaşul Tău?

Doamne, cine va locui în locaşul Tău şi cine se va sălăşlui în muntele cel sfânt al Tău?Cel ce umblă fără prihană şi face dreptate, cel ce are adevărul în inima sa,Cel ce n-a viclenit cu limba, nici n-a făcut rău împotriva vecinului său şi ocară n-a rostit împotriva aproapelui său.Defăimat să fie înaintea Lui „el ce vicleneşte, iar pe cei ce se tem de Domnul îi slăveşte; cel ce se jură aproapelui său şi nu se leapădă,Argintul său nu l-a dat cu camătă şi daruri împotriva celor nevinovaţi n-a luat.Cel ce face acestea nu se va clătina în veac. (Psalmul 14)

Joi, 12 aprilie 2018, un sobor alcătuit din 6 preoți din parohiile Cercul pastoral numărul 2, Protopopiatul Lehliu, a oficiat prohodirea celui ce timp de două decenii a fost țârcovnicul bisericii noastre parohiale, Tudor Filipescu.Viața lui religioasă înaltă, virtuoasă, dovedită din plin prin împropierea înțelepciunii lui Iov, prin dăruirea exemplară cu care își îndeplinea slujirea de ajutor al preotului, generozitatea cu care își oferea agoniseala pentru lucrările desfășurate la biserică, caracterul integru al conviețuirii sociale, sunt urme luminoase ale credinței vii, puse în lucrare.

Hristos a înviat din morți!

Prăznuim omorârea morțiiSfărâmarea iadului și începătura altei vieții veșnice.Și săltând lăudăm pe pricinuitorulPe Unul Cel binecuvântatDumnezeul părinților și preaslăvit.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut