Ciclon, slujire de rugăciune în viscol cumplit. Duminica a doua a Postului Crăciunului

O, preafericite, Sfinte şi făcătorule de minuni Părinte Stelian, primind această puţină rugăciune ce se înalţă întru lauda ta, mijloceşte la Bunul Dumnezeu pentru noi, cei ce te cinstim pe tine, iertare de păcate să ne dăruiască, sănătate nouă şi copiilor noştri, pace lumii şi linişte caselor noastre, ale celor ce slăvim pe Dumnezeu şi cântăm: Aliluia!

În a doua duminică a Postului Nașterii Domnului, 26 noiembrie 2023, pomenirea Sfântului Stelian, Sfânta Liturghie s-a desfășurat în biserica parohială în timp ce natura, în note de iarnă tipică, s-a desfășurat în SE României printr-un viscol puternic ce a produs stricăciuni construcțiilor, căderea rețelelor de energie, blocarea căilor de acces.

În biserică au fost prezenți creștinii ce au putut străbate enoria pentru a ajunge la rugăciunea comună.