Menu Home

Isaac, Tobie, Ilie, Luca şi Cleopa…şi Gheorghe

Şi, pe când mergeau pe cale, au ajuns la o apă; iar famenul a zis: Iată apă. Ce mă împiedică să fiu botezat?

Filip a zis: Dacă crezi din toată inima, este cu putinţă. Şi el, răspunzând, a zis: Cred că Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu. (Fapte 8, 36- 37)

O astfel de întâlnire ad hoc cu harul a avut loc şi în parohia noastră, cu prilejul vizitelor pastorale din postul Sf Apostoli 2018. Un frate în credință, necunoscut, a oprit maşina solicitând, cu credință în Domnul Iisus, rugăciune şi binecuvântare pentru călătoria lungă pe care o avea de făcut.

Doamne, Cel ce eşti Calea, Adevărul şi Viaţa, Cel ce porţi de grija făpturilor Tale, îndreptându-le şi păzindu-le paşii, Cel ce ai trimis lui Isaac şi lui Tobie îngeri împreună călători, şi călătoria şi intoarcerea lor paşnică ai făcut-o, Cel ce L-ai ridicat pe Ilie la cer cu căruţa de foc, iar înspre Emaus ai călătorit dimpreună cu Luca şi cu Cleopa, binecuvântează maşina robilor Tăi ocrotindu-i în drumurile lor de toate primejdiile, dându-le înger păzitor, însoţindu-i cu dumnezeiasca Ta binecuvântare şi întorcându-i totdeauna cu pace la casa lor. Căci Tu eşti Cel ce ocărmuieşti şi binecuvântezi toate şi Ţie mărire înălţăm, Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor, Amin!”. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut