Menu Home

Oameni care se implică

În săptămâna a doua a Postului Sf Apostoli, 2018, în cimitirul parohial s-a desfășurat o importantă acțiune de curățenie. Închiriindu-se un utilaj specializat s-au desfășurat lucrări mecanice la aleea de acces în cimitir.

Se constată că manifestările cultului morților în trecut erau mult mai prietenoase față de mediul înconjurător, erau din materii biodegradabile. Lumânarea era din ceară, floarea era naturală. În vremurile din urmă, poluarea cu material plastic este foarte vizibilă și în cimitir: parafina lumânărilor este turnată în recipiente de plastic, florile și coroanele sunt din același material sintetic. Astfel se impune a se desfăşura din când în când importante acțiuni de curățire a pământului în care odihnesc sfinții comunității noastre.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut