Menu Home

Sinodalitate și autocefalie în istoria BOR (XIV)

Scaunul ce primea titlut de primat

  Rânduiala înălțării scaunului episcopal al capitalei la vrednicii înalte este un aspect canonic de mare însemnătate în Ortodoxie ( can 6 I Ecum., can 3 II Ecum., can 28 IV Ecum.), vizând nu persoana episcopului respectiv (legea nu prevede că titlul de primat va fi purtat de Mitropolitul Nifon, ci de Prea Sfinția Sa Părintele Mitropolit din București), nici pentru un alt motiv religios în evoluția istorică a episcopiei (Mitropoliei) din București, ci factorul decisiv a fost importanța politică a orașului București, singura capitală a țării, centrul organizării politice. Ridicarea întâistătătorului sinodului românesc la rangul de Mitropolit primat nu necesita un tomos special din partea Patriarhiei ca în cazul recunoașterii mitropoliei, autonomiei, autocefaliei și patriarhiei. Însă Patriarhia Constantinopolei l-a acceptat și folosit abia din momentul în care s-a acordat autocefalia (1885).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut