Menu Home

Să ieșim la drumuri și la garduri!

Un mijloc pastoral, de mare impact, în privința apărării turmei cuvântătoare de oile rătăcite ale turnului surpat, este vizita din casă în casă a preotului, asistat de ucenicii și slujitorii teologi.

Discuțiile de la om la om, identificarea cu precizie a tipului de mișcare „religioasă” propovăduită de venetici ( păgânism, prin refuzul recunoașterii Sfintei Treimi, a divinității Mântuitorului, a întrupării și a Învierii Lui, a existenței sufletului, a Judecății de apoi și a altor foarte multe învățături de bază ale Evangheliei), colectarea literaturii de suflet vătămătoare și oferirea foii parohiale, în care la modul sintetic sunt dezvăluite minciunile propagandei martorilor infideli, sunt lucrări prin care fiecare enoriaș și familie, la modul personal, sunt puși în temă față de acest tip mai nou de război nevăzut.

Oferirea enoriașilor de informațiilor minim necesare pentru mărturisirea cu curaj, în mod public, a credinței proprii, așa cum este prevăzut în Epistola către Romani 10, 10, este un alt aspect, duhovnicesc, în care creștinii sunt încurajați să se implice fățiș.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut