Menu Home

Dumnezeule, binecuvintează începutul anului şcolar!

Doamne, Cel ce pe omul creat de Tine L-ai înzestrat cu suflet viu, cu libertate şi conştiinţă de sine, cu virtutea de a alege între bine şi rău, cu puterea de a Te cunoaşte prin descoperire, dar şi prin lumea Ta cea văzută şi nevăzută; Cel ce ai sădit în el minte luminată şi judecată limpede; Cel ce l-ai înarmat cu gând pătrunzător şi dreaptă socotinţă; Tu, Cel ce l-ai împodobit pe David cu darul cuvântului şi pe Solomon cu harul înţelepciunii; Tu, Părinte ceresc, al Cărui Fiu, Domnul nostru Iisus Hristos, la vârsta de doisprezece ani, îi uimea pe învăţaţii din templu cu învăţătura Sa cea mai presus de cuprindere; Tu, Doamne, Cel ce dintru înălţimea cerului Tău duhovnicesc îi vezi acum pe tinerii aceştia în faţa cărţilor deschise şi în aşteptarea dascălilor lor, Tu Însuţi, Dumnezeule, binecuvintează-le începutul anului şcolar, întăreşte-le voinţa şi luminează-le mintea spre dobândirea cunoştinţelor celor folositoare şi spre descoperirea adevărului Tău. Păzeşte-i de cursele rătăcirilor pierzătoare de suflet, înalţă-i deasupra grijilor mărunte, dăruieşte-le râvna învăţăturii şi cuprinderea cunoaşterii, înzestrează-i cu voinţa de a-şi sluji Biserica, Patria şi Neamul prin comoara sufletului lor, deprinde-i cu bucuria de a-ți rosti numele şi de a-şi pune nădejdea în ajutorul şi binecuvântarea Ta. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut