Menu Home

Înjumătățirea Praznicului- lumină nouă!

Așa cum este îndeobște cunoscut, Sărbătoarea Învierii „se întinde” neîntrerupt, pe o perioadă de 40 de zile, răstimp în care, la modul îndestulător duhovnicește, Biserica reintră prin cult și practici rituale în „vremea aceea”, a binecuvântatei perioade de 40 de zile în care Domnul Înviat se arată, este cu ucenicii, le deschide mintea să înțeleagă scripturile și-i călăuzește spre credința desăvârșită:epitaful de pe Sfântul Altar arată credincioșilor giulgiurile din mormântul gol;salutul cotidian confirmă credința în învierea Domnului;miercuri și vineri este dezlegare la pește;slujbele conțin din abundență și se încheie cu mărturisirea Învierii, cu care cei credincioși sunt îndemnați să iasă în lume, propovăduind cu pecetea propriei vieți credința adevărată. În această zi de mijloc între Paști și Rusalii, miercuri-10 mai 2017,în biserica parohială s-au oficiat rugăciunile dimineții, Utrenia și Acatistul Învierii Domnului.

„Apropiatu-s-a revărsarea cea din plin a dumnezeiescului Duh peste toți, precum este scris. Sorocul nemincinoasei făgăduințe, date Ucenicilor de Hristos, după Moartea, Îngroparea și Învierea Sa, ajungând la injumătățire, vestește, adeverind, arătarea Mângâietorului“.

„Sosit-a, astăzi, înjumătățirea Cincizecimii, luminată dintr-o parte de dumnezeiasca lumină a dumnezeieștilor Paști, iar din cealaltă stralucind de harul Mângâietorului“.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut