Menu Home

Misiune în filia Valea Rusului

Vineri, 12 mai 2017, fiecare familie de creștini din Valea Rusului a fost cercetată în privința manifestărilor prozelitiste (vizite și oferire de tracturi).

Discuțiile purtate cu credincioșii, prezentarea și oferirea numărului special al foii parohiale Apa cea Vie și analiza perspectivei postmoderne în care sectele căuta să-şi găsească o legitimizare, pretinzând că deţin un adevăr vechi care trebuie astăzi redescoperit și transmis celorlalți, au evidențiat faptul că deși creștinii sunt conştienţi de faptul că trăiesc într-o lume a libertăţii, aceasta nu trebuie înţeleasă în sensul unui abuz şi a unei domnii a iresponsabilităţii. Prozelitismul agresiv practicat de unele religii sau secte trebuie respins ca ceva dăunător.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut