Menu Home

A apărut calendarul bisericesc pentru anul 2023

De curând parohia a intrat în posesia Calendarului Creștin-Ortodox 2023, ce va fi oferit fiecărei familii de creștini cu prilejul vizitelor pastorale din ultima săptămână a Postului Crăciunului.
Editat în trei variante (filă, agendă, de perete) calendarul conţine șirul duminicilor din cursul anului și sărbătorile, sfinţii din fiecare zi, lecturile pentru duminici, fazele lunii.
Icoana „Pogorârea la iad a Domnului”, una dintre icoanele canonice ale Sfintei Învieri, certitudinea nădejdii creștinilor, împodobește calendarul filă. În partea centrală sub icoană se găseşte caseta „Rânduieli bisericești” cu date importante pentru viețuirea creștină dar și zilele dedicate unor evenimente importante din viața Bisericii și a Patriei.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut