Menu Home

A treia întâlnire catehetică pentru adulți

Conform programării activităților bisericești dedicate în parohie Anului omagial al rugăciunii în Patriarhia Română, în ultima duminică din fiecare lună, la ceasul înserării, se susține o cateheză tematică.

A treia întâlnire de acest fel a fost celebrată duminică, 27 martie 2022, când credincioșii au putut aprofunda a doua și a treia cerere a rugăciunii Tatăl nostru.

„Când cerem deci să vină la noi Împărăția lui Dumnezeu, o cerem aceasta prin puterea lui Dumnezeu. Cer să mă izbăvească de stricăciune (de corupere, de descompunere), să mă eliberez de moarte, să fiu dezlegat de legăturile păcatului, să nu mai împărățească asupra mea moartea, să nu lucreze împotriva noastră tirania răutății, să nu mai fiu sub stăpânirea celui ce mă războiește, să nu mă mai ducă acela în prinsoare prin păcat; ci să vină la mine Împărăția Ta, ca să fugă de la mine, mai bine zis să se mute în neființă patimile ce mă stăpânesc și împărățesc acum peste mine”. (Sf Grigorie de Nisa)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut