Menu Home

Aducerea moaştelor Sfântului Nectarie

Veniți, ucenicilor ai lui Hristos, care însetați după împărăția cea cerească, să îi aducem laude iubitorului nostru ocro­titor, Sfântul Ierarh Nectarie. Și, mulțumindu-i pentru nemăsurata sa dragoste față de noi, să-i cântăm într-un glas: Bucură-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare făcătorule de minuni!

În parohia Răzvani, duminică, 7 noiembrie 2021, începând cu ora 12:30, sub protia părintelui protopop Mihail Zotta a avut loc momentul festiv de așezare a raclei cu Sfintele Moaște ale Sfântului Nectarie în baldachinul special pregătit, după ce au fost întâmpinate de soborul de clerici și credincioșii creștini la troița de la intrarea în localitate, purtate apoi în procesiune cu cântări, lumini și tămâieri până la biserica parohială.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut