Menu Home

Almanahul Bisericesc 2023 este accesibil creștinilor din parohie

Alături de site-ul oficial al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor sau revista cu apariție lunară Bărăganul Ortodox, Almanahul Bisericesc pe anul 2023. Studii teologice și aspecte pastoral-misionare devine un eficient şi complet mijloc de informare pentru cei ce vor mai mult decât să fie o cifră într-o statistică. Orice membru al Bisericii noastre are dreptul și obligația în același timp, de a se informa obiectiv și de a aprecia sau a amenda, după caz, lucrarea comunității noastre extinse. Pentru că Biserica nu este compusă doar din Episcop sau preoți, ci este suma tuturor membrilor ei botezați și încorporați în trupul lui Hristos, prin Mirungere și Euharistie, cum plastic numește Biserica Sfântul Apostol Pavel (I Corinteni 10, 17; I Corinteni 12, 12-27). Şi toţi cei menţionaţi nu au numai drepturi, ci și obligații față de acest organism eclesial din care facem parte. Iar informarea corectă, din surse obiective, aduce cu sine opinii pertinente, diferite de cele promovate din alte surse cu iz ultra-progresist și neomarxist.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut