Menu Home

…Ca mirul pe cap ce se coboară pe barbă, pe barba lui Aaron…

Iată acum: ce este atât de bun sau atât de frumos
decât să locuiască frații împreună?

Aceasta este ca mirul pe cap ce se coboară pe barbă,
pe barba lui Aaron,
ce se coboară pe marginea veșmântului său;

e ca roua Ermonului ce se coboară pe Munții Sionului;
că acolo a poruncit Domnul binecuvântarea
și viață până’n veac. (Psalmul 132)
În luna noiembrie 2022, în cercul pastoral numărul 2 al Protopopiatului Lehliu, s-au oficiat mai multe slujbe în sobor spre bucuria slujirii împreună și a rugăciunii cu poporul credincios.
La 8 noiembrie, Sf Arhangheli Mihail și Gavriil, s-a desfășurat hramul parohiei Plevna cu slujirea împreună a 6 preoți din parohiile învecinate. Proestos a fost părintele Marcel Dulea. S-au citit și rugăciuni pentru ploaie. A predicat părintele Claudiu Dragomir.
La 9 noiembrie, pomenirea Sf Nectarie, s-a desfășurat Cercul pastoral, găzduit de parohia Răzvani. Proestos a fost părintele protopop Mihail Zotta, împreună slujind 9 preoți. A predicat părintele protopop iar părintele Claudiu Dragomir a dat citire referatului tematic dedicat isihasmului în Ortodoxia română.
La 20 noiembrie, Sf Grigorie Decapolitul, s-a ținut hramul parohiei Lupșanu, proestos fiind părintele Marius Frâncu, slujind împreună 7 preoți. Înainte de Sfânta Liturghie s-a făcut procesiune cu sfintele icoane prin enorie. Cuvântul de învățătură a fost împărtășit credincioșilor de părintele secretar al Protopopiatului Lehliu.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut