Menu Home

Cam ce fel de iertare ar trebui să dăm vrăjmașilor noștri?

Ar fi nedreptate să lăsăm nerostit ceea ce s-a întâmplat în timpul cât patriarhul Meletie a fost surghiunit din Antiohia. Când guvernatorul a șezut în car și l-a făcut să șadă pe sfânt lângă el, el a mânat tare caii să gonească prin piață. Din toate părțile cetățenii aruncau cu pietre în capul guvernatorului, căci nu puteau suferi să fie lipsiți de ierarhul lor, preferând mai curând să moară decât să lase să fie despărțiți de el.
Dar acest sfânt și binecuvântat bărbat, în acest timp, ce făcea? Văzând cum zboară pietroaiele spre capul guvernatorului, el a acoperit acel cap cu veșmântul său. Astfel, el și-a rușinat adversarii cu minunata lui blândețe și le-a lăsat o pildă urmașilor săi de cam ce fel de iertare ar trebui să dăm dovadă noi față de vrăjmașii noștri. Sf Ioan Gură de Aur

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut