Menu Home

Cântare în Sfântul Altar, făcătorului de minuni Nectarie

Cu dreaptă înțelegere și inimă curată liturghisind, părinte, lui Hristos, Împăratul tuturor, luminarea Mângâietorului ai primit-o în sufletul tău, cuvioase, strigând: Binecuvântat este Dumnezeul Părinților noștri.

 

Îmbrăcând veșmântul arhieriei, preasfințit pe acesta l-ai arătat cu sfintele tale nevoințe și cuvioasele tale osteneli și prin viețuirea ta cea curată, te-ai pecetluit cu strălucirea Părinților celor de demult.

În Sfântul Altar al bisericii parohiale, locul canonic unde sunt zugrăvite icoanele ierarhilor, acolo unde este așezată și icoana Sfântului Nectarie, a fost cântat joi, 9 noiembrie 2023, Paraclisul marelui mijlocitor la Dumnezeu și de minuni făcător, cu rugăciuni stăruitoare pentru suferinzii din parohie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut