Slujirea liurgică- antrenarea tuturor simțurilor spre slăvirea lui Dumnezeu

Biserica este plină cu icoane frumoase, iar mirosul plăcut de tămâie pătrunde atmosfera.

Enoriaşii fac semnul crucii de mai multe ori.

În timpul Utreniei de duminică, aceştia vin în mod normal în faţă, pentru a săruta o carte frumos împodobită care conţine fragmente din Evanghelii.

Dacă este o sărbătoare, sărută icoana respectivă.

La sfârșitul slujbei gustă Sfânta Euharistie sau, ageasmă și anafura.

Liturghia ortodoxă este un periplu mediatic ce face apel la toate cele cinci simţuri.

Experiența muzicală a Bisericii este o extensie a cântărilor vechi iudaice, interpretate de singurul instrument creat direct de Dumnezeu, vocea umană. Muzica liturgică ortodoxă nu este interpretată, cât cântată sub formă de rugăciune. De obicei, cântăreții, corul şi oamenii cântă toţi lauda lui Dumnezeu, folosind versuri vechi şi aranjamente muzicale în stil bizantin sau rusesc, care au fost binecuvântate de vocile a generaţii de credincioşi.

În parohiile mici nu avem un cor, astfel încât cântăreții şi sufletele îndrăzneţe din strane cântă la slujbe împreună.

Pr Prof Philip LeMasters, Credința uitată