Menu Home

Cântări și rugăciuni pentru iertarea sufletelor celor adormiți

Multe dureri ai răbdat la răstignirea Fiului şi Dumnezeului tău, Preacurată, suspinând, lăcrimând, şi văitându-te: Vai mie Fiul meu preadulce ! Cum pătimeşti fără dreptate ? Vrând să mântuieşti pe toţi pământenii cei din Adam. Pentru aceea preasfântă Fecioară pe tine te rugăm cu credinţă, fă-ni-L nouă pe El milostiv. (Cântare)

După Dumnezeu la tine una avem nădejde tare, căci nimeni din cei ce se roagă ţie nu iese de la tine fără ajutor, ci primește bucurie, mângâiere şi îndulcire. Preasfântă Doamnă, Născătoare de Dumnezeu, roagă pe Fiul tău şi Dumnezeul nostru să dăruiască celor adormiţi iertare şi lăsarea păcatelor; roagă-te, Născătoare de Dumnezeu, căci mult poate rugăciunea Maicii spre bunăvoirea Stăpânului, fiindcă Domnul primeşte de la tine tot cuvântul pentru iertarea lor. (Rugăciune)

Sâmbătă, 29 aprilie 2023, după Sfânta Liturghie s-a slujit Parastas pentru mântuirea sufletelor creștinilor răposați. Poporul credincios al lui Dumnezeu a invocat, cu credință și nădejde, adâncul nemăsurat al milei dumnezeiești, luând ca sprijin purtător cu îndrăzneală a rugăciunilor către Tronul ceresc pe Maica Domnului, solitoarea rugăciunilor.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut