Menu Home

Cartea Pildele lui Solomon. Valoarea catehetică a lecturilor din Postul Mare (III)

Pasajele despre Înţelepciune ajung la o înălţime rară. Tradiţia creştină a identificat încă de la început Înţelepciunea dumnezeiască cu Logosul. Acesta a fost prezent în mod activ în actul creaţiei: „Domnul m-a zidit la începutul lucrărilor Lui… Nu era adâncul atunci când am fost născută, nici chiar izvoare încărcate cu apă. Înainte de a fi fost întemeiaţi munţii şi înaintea văilor eu am luat fiinţă… Atunci eu eram ca un copil mic alături de El, veselindu-mă în fiecare zi şi desfătându-mă fără încetare în faţa Lui; Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui şi găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor” (Pr 8, 22-25; 30-31), Înţelepciunea cheamă oamenii pe la răspântii, îi insuflă pe împărați, conducători şi legiuitori. „Eu iubesc pe cei ce mă iubesc şi cei ce mă caută mă găsesc… Cel ce mă află, a aflat viaţa şi dobândeşte har de la Domnul” (8, 17, 35). „Înţelepciunea Şi-a zidit casă rezemată pe şapte stâlpi, a înjunghiat vite pentru ospăţ, a pregătit vinul cu mirodenii şi a întins masa sa… a trimis slujnicele sale să strige pe vârturile dealurilor cetăţii… Veniţi şi mâncaţi din pâinea mea şi beţi din vinul pe care eu l-am amestecat cu mirodenii” (Pr 9, 1-5). Nu auzim cumva în această chemare a Înţelepciunii chiar vocea Domnului în pilda nunţii fiului de împărat? (Mt 22, 1-10). (G. Barrois)

Cartea Pildele lui Solomon se citește la vecernia zilnică din timpul săptămânii Marelui Post în următoarea ordine a pericopelor:

luni Pilde 8, 1-21

marți Pilde 8,32 la 9, 11

miercuri Pilde 9, 12-18

joi Pilde 10, 1-22

vineri Pilde 10, 31 la 11, 12

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut