Menu Home

Cinstirea lanțurilor Sfântului Petru

Rupe legăturile păcatului nostru, Apostole, ale celor ce cinstim cu credință sfințitul tău lanț și îndurându-te, deschide nouă și intrările Împărăției celei de sus, ca un preamilostiv. 

Se pomenește la 16 ianuarie Sfântul Apostol Petru, din pricina lanțurilor în care îl legase nelegiuitul Irod și care la venirea îngerului în temniță au căzut de pe Apostol: Și iată un înger al Domnului a venit deodată, iar în cameră a strălucit lumină. Și lovind pe Petru în coastă, îngerul l-a deșteptat, zicând: Scoală-te degrabă! Și lanțurile i-au căzut de la mâini (Fapte 12:7).
Lanțurile au fost luate și păstrate de creștini din generație în generație, atât pentru pomenirea Apostolului, cât și pentru vindecările care se lucrau prin ele, ca și prin ștergarele Apostolului Pavel, căci mulți bolnavi se însănătoșeau la atingerea lor: încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei (Fapte 19:12).
Sfântul Iuvenalie, patriarhul Ierusalimului, dădu aceste lanțuri în dar împărătesei Eudochia, soția exilată a împăratului Teodosie cel Mic. Ea le-a despărțit în două, trimițând o jumătate la Biserica Sfinților Apostoli din Constantinopol, iar cealaltă jumătate la Roma la fiica ei Eudoxia, care era soția lui Valentinian III.
Eudoxia a zidit Biserica Sfântului Petru și a pus în ea aceste sfinte lanțuri trimise de mama ei, împreună cu acele lanțuri în care ticălosul împărat Nero îl legase pe Apostol înainte de a-l răstigni.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut