Menu Home

Creștinii au adus daruri pentru Litia sub icoana Cuvioasei Parascheva

Viață pustnicească și fără gâlceavă iubind și în urma lui Hristos, Mirelui tău, cu dragoste alergând și jugul cel bun al Aceluia în tinerețile tale luând, cu semnul Crucii bărbătește întrarmându-te, împotriva vrăjmașilor celor de gând și cu luptele pustnicești, cu postul, cu rugăciunile și cu picăturile lacrimilor, cărbunii patimilor ai stins, vrednică de laudă, Sfântă Preacuvioasă Parascheva; și acum, în Cămările Cerești stând înaintea lui Hristos, împreună cu înțeleptele fecioare, roagă-L pentru noi, cei ce cinstim sfântă prăznuirea ta. (Minei)

În continuarea vecerniei din ajunul pomenirii Sfintei Parascheva, 13 octombrie 2021, creștinii au adus daruri ce s-au binecuvântat la Litia Sfintei Vineri.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut