Menu Home

Creștinii din parohie donează alimente pentru creștinii necăjiți

Dacă voi considerați că merită cuvântul meu vreo atenţie, ascultați-mă: cât timp avem posibilitatea, să-L vizităm pe Hristos, să-L îngrijim pe Hristos, să-L hrănim pe Hristos, să-L îmbrăcăm pe Hristos, să-L ospătăm pe Hristos (Sf Grigorie Teologul).

Ascultând îndemnul Sfântului Sinod la solidaritate și dărnicie, creștinii din parohie au început să ofere daruri alimentare (ulei, orez, faină, zahăr, conserve) pentru consătenii aflați în situații delicate. De câțiva ani în parohie se organizează activitatea filantropică intitulată „Coșul Sfintei Filoteea”, prin care se împart, creștinilor aflați în situație de risc (orfani, familii cu mulți copii, persoane fără venituri), darurile ce se strâng în mod generos la biserică.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut