Menu Home

Dacă stăm tari cu inima și cu mintea, Dumnezeu va fi nouă ajutător

De vei vedea pe cineva greșind, nu asupra aceluia să pui greșeală, ci asupra diavolului celui ce l-a biruit pe el. Și să zici: „Amar și vai mie, că acesta fără de voie a fost înșelat, iar eu, de voie și știind, greșesc”. Deci, să plângi și să ceri de la Dumnezeu ajutor. Ca de viețuim cu lenevire și cu nebăgare de seamă, apoi nimeni nu poate să biruiască pe diavolul și nici să câștige bunătăți de la Dumnezeu. Drept aceea, pentru slăbirea și nepurtarea de grijă de viața noastră, suntem amăgiți toți în lumea această trecătoare. Iar când ne bucurăm de căderea altuia sau o defăiamăm, apoi singuri pe noi, atunci, ne dăm și ne vindem muncilor diavolului. Iar, dacă stăm tari cu inima și cu mintea, apoi de-a pururea, Dumnezeu ce va fi nouă ajutător.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut