Menu Home

De ce împodobim Sfânta Cruce cu flori?

În centrul, în mijlocul Sfântului şi Marelui Post, Crucea apare ca un Pom al vieţii din mijlocul raiului. Nu este deloc întâmplătoare această analogie, deoarece lectura fundamentală care ne însoţeşte în perioada Postului este din cartea Facerii. Să ne gândim că Postul Mare începe cu Duminica Izgonirii lui Adam din Rai şi se termină, într-un fel, la căpătul Săptămânii Mari, tot într-o grădină. Începe cu izgonirea omului din grădina raiului, din Eden, şi se termină la recuperarea Edenului pe Golgota şi apoi în grădina de la poalele Golgotei unde a fost înmormântat Mântuitorul Hristos şi de unde a înviat. Într-un fel, să ne gândim la această simetrie, Adam şi Eva sunt scoşi din rai în duminica în care începe Postul, iar în Vinerea Mare Mântuitorul Iisus Hristos îi spune tâlharului răstignit lângă El „Astăzi vei fi cu Mine în rai“. Crucea devine noul Pom al vieţii. (I.I.Ică Jr)

Ca în fiecare an la prăznuirile Sfintei Cruci, epitropul parohiei, domnul Constantin Ulian, împodobește cu mult drag Sfânta Cruce.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut