Menu Home

Dialoguri creștine cu modernitatea

„Temele din această carte sunt subiecte pe care viața ni le presară când ne așteptăm mai puțin. Pregătirea pe care toţi teologii o dobândesc este baza devenirii de mai târziu; dar nu este suficientă. Întâlnirile cu oamenii, slujirea celor sfinte, simțirea tristeților și a bucuriilor oamenilor, chiar și eșecurile pastorale sunt bune foarte. Ne învaţă să nu ne punem nădejdea în noi, ci în Cel care și-a pus nădejdea și dragostea în noi. Ne învață că teologia este doar aplicabilă, pentru a fi autentică și credibilă. Altcumva, s-ar subsuma unor lozinci grăbite care alungă oamenii, în loc să-i adune. 

Am încercat să răspundem provocărilor contemporane pe cât ne-a fost în putință. Plecând de la tezaurul inepuizabil și plin de înțelepciune al patristicii și al Scripturilor, ne-am străduit să articulăm adevărul imuabil pentru vremurile noastre, într-o formă cât mai concisă. […] 

Având caracter editorialistic, gândurile așternute nu se prezintă ca sentințe revelate pe care le oferim publicului. Ideile sunt formulate conform timpului nostru, multe dintre teme păstrându-și caracterul interogativ. Plusul a constat în nuanțarea pe care am socotit-o a fi necesară. Am mai aşezat alte câteva lumini deasupra problemelor, pentru ca acestea să fie judecate de cititor într-o viziune cât mai completă. Poate că am reușit să aducem alte câteva argumente pentru anumite valori pe care oricum creştinii adevărați le păstrează, argumente de ordin logic care să răspundă timpurilor. Dacă nu am izbândit, măcar am incercat cu onestitate”. Autorii

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut