Menu Home

Rugăciuni scurte la ungerea Sfântului Maslului. Mărturia documentelor liturgice

 Manuscrisele liturgice atestă o mare varietate de rugăciuni folosite de preoţi atunci când  ungeau pe cel bolnav la Taina Sfântului Maslu. Cea mai vechea rugăciune este cea care apare în Molitfelnic ca fiind rugăciune rostită concomitent cu ungerea: „Părinte Sfinte, doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre…” Însă cum această rugăciune este foarte dezvoltată pentru a putea fi rostită de preotul ce face concomitent ungerea cu untdelemn sfinţit, deja în vremea Sfântului Simeon al Tesalonicului, ungerea a început acse face după această rugăciune („Părinte Sfinte…”) iar fiecare dintre preot, ungând pe bolnav spunea scurta rugăciune: „Ajutorul nostru de la Domnul, Cel ce a făcut cerul şi pământul”, lucru care este mărturisit și de alte manuscrise. Conform altor scrieri, preoții spuneau în timpul ungerii: „Auzi-mă Doamne, auzi-mă Stăpâne, auzi-mă Sfinte!”, sau troparul „Doamne, armă asupra diavolului, crucea Ta ai dat-o nouă” sau alte rugăciuni scurte, ca de exemplu „Spre vindecarea sufletului şi a trupului”. (I. Foundoulis)

 

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut