Menu Home

Din nou la şcoală

  După ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă. Şi dis-de-dimineaţă, în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele, au venit la mormânt. Şi ziceau între ele: Cine ne va prăvăli nouă piatra de la uşa mormântului? Dar, ridicându-şi ochii, au văzut că piatra fusese răsturnată; căci era foarte mare. Şi, intrând în mormânt, au văzut un tânăr şezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veşmânt alb, şi s-au spăimântat. Iar el le-a zis: Nu vă înspăimântaţi! Căutaţi pe Iisus Nazarineanul, Cel răstignit? A înviat! Nu este aici. Iată locul unde L-au pus. (Marcu 16, 1-6)

 Miercuri, 5 mai 2021, după o vacanţă prelungită din cauza ameninţării pandemiei, elevii s-au întors pe băncile şcolilor, unde la ora de religie au avut posibilitatea de a primi informaţii noi în legătură cu de evenimentele desfăşurate la biserică în Săptămâna Pătimirii Domnului şi în Săptămâna Luminată.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut