Menu Home

Domnul așteaptă să se milostivească spre noi

Domnul așteaptă să Se milostivească spre voi, de aceea El Se ridică să aibă milă de voi. Că Domnul este Dumnezeu al dreptății; fericiți sunt cei care nădăjduiesc în El! (ISAIA 30, 18)

 

Tot ce este porunca lui Dumnezeu, tot ce ţi se pare cumplit de greu, nu este greu deloc: este cu neputinţă! Firea ta, când se simte deznădăjduită, ea însăşi dă mărturie că „acel lucru nu face parte din mine”: el nu face parte din firea noastră biologică. Dar, de la Dumnezeu, nici să nu aşteptăm mai puţin decât cele cu neputinţă! Dumnezeu numai cele cu neputinţă lucrează, că cele cu putință le putem face şi noi. Nu Dumnezeu învârte la mămăliga mea! Dar dacă este vorba de poruncile lui Dumnezeu, numai Duhul lui Dumnezeu le va putea lucra în tine.

Dumnezeu, ştiind că ne dă porunci, cuvinte cu neputinţă omului de urmat, desăvârșit cu neputinţă zic eu, nu aşteaptă ca eu să le împlinesc: aşteaptă ca eu, văzând că nu sunt acela care ar trebui să fiu să zic: „Doamne, fă Tu ceva! Du-mă Tu pe calea Ta!”

(Ieromonahul Rafail)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut