Două bunătăți ce împreună merg

Îndrumările de tipic ale lui Marcu, referitoare la pomenirea Sfântului Gheorghe, prevăd că în situația din acest an, când 23 aprilie este în interiorul Săptămânii Mari, slujba și sarbătoarea Marelui Mucenic să se oficieze în a doua zi de Paști.

Astfel, luni, 25 aprilie 2022, rânduiala bisericească a constat în împletirea laudelor către Domnul Iisus cu cele către ucenicul Său.

Cinstită Învierea Mântuitorului, cea de praznic, o laudă Biserica săltând și mutarea purtătorului de lupte acum cântând. Căci aceste două bunătăți împreună merg.

În această zi de prăznuire, în biserica parohială o familie evlavioasă din enorie a donat o frumoasă icoană a Sfântului Gheorghe, ce a fost expusă spre bucuria și venerarea credincioșilor, în naos.

Ca să laud mărirea ta umple-mi gura mea de laudă, dând har și minții mele, Sfinte Mucenice Gheorghe. Că se bucură duhul meu când cântă ție.