Menu Home

Dumnezeului nostru plăcută îi e cântarea (I)

Prima întâlnire catehetică organizată în parteneriat Școală-Biserică, în anul școlar 2022-2023, a avut loc în biserica parohială, vineri 30 septembrie 2022. Cu acest binecuvântat prilej micii învățăcei au aflat cu ce cuvinte se roagă Maica Domnului către Mântuitorul Hristos pentru creștinii care vin la biserică, au citit în Mineiul pe octombrie scurta lectură a sinaxarului sărbătorii Acoperământul Maicii Domnului, au privit și venerat icoana acestei sărbători, au audiat, având sub ochi, textul troparului (imnului) praznicului, apoi au colorat icoana prăznuirii.

La finalul activității au observat că hramul Catedralei Episcopale din Slobozia este chiar această sărbătoare, semn că noi, creștinii din Bărăgan dorim să fim sub ocrotirea veșnică a Maicii Domnului.

Pentru a răspunde cu iubire grijii Maicii Domnului, copiii au fost invitați să participe la Sfânta Liturghie în sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut