Menu Home

Propagandiștii unei firme americane vestesc, prin manipulare, o credință mincinoasă

Nu este altă Evanghelie, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!
Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema! (Galateni 1, 7-9)
În ultima vreme, propagandiști ai unei firme americane, numită pompos Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania, ce se ocupă cu „înconjurarea mării și a uscatului pentru a face ucenici, și dacă i-au făcut, îi fac fii al gheenei îndoit decât ei” (Matei 23, 15), răspândesc din nou broșuri învechite, filade viu colorate în care apar foarte mulți afroamericani, prin care folosind tehnici de manipulare în sfera emoției: teme pentru înfricoșarea oamenilor în fața dezastrelor naturale sau produse de om, titluri cu cârlig tip momeală, precum și presupuse rețete imediate pentru a fi „eliberat” de aceste amenințări, doar dacă începi să faci studii gratuite cu un reprezentant al acestei firme, încearcă să aibă activități de racolare oferind literatură pentru a câștiga adepți.
Situația este monitorizată, creștinii fiind conștientizați la predică despre acest tip de activitati propagandistice, îndemnați chiar de Sf Pavel: „Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat” (2 Timotei 3, 13).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut