Menu Home

Dreptatea și bucuria în Domnul vor fi vizibile

Să se bucure sufletul meu de Domnul, că m-a îmbrăcat în haina mântuirii, şi cu veșmântul veseliei m-a acoperit, ca unui mire mi-a pus mie cunună, şi ca pe o mireasă m-a împodobit cu podoaba. Şi ca un pământ ce-i creşte floarea lui, şi ca o grădină ce-i răsar seminţele ei, aşa va arăta Domnul dreptatea şi bucuria înaintea tuturor limbilor. Pentru Sion nu voi tăcea, şi pentru Ierusalim nu voi înceta. Până când va ieşi ca o lumină dreptatea mea, şi mântuirea mea ca o făclie se va aprinde. Şi vor vedea noroadele dreptatea ta, şi toţi împăraţii pământului slava ta, şi te vor chema pe tine cu nume nou pe care îl va numi Domnul. Şi vei fi cununa frumuseţii în mâna Domnului, şi stema împărăţiei în mâna Dumnezeului tău. Şi nu te vei mai chema părăsită. Şi pământul tău nu se va mai numi pustiu, că întru tine se va chema numele Meu nou şi pământul tău de locuit, că va plăcea Domnului întru tine, şi pământul tău de locuinţă va fi. Şi în ce chip locuieşte tânărul cu fata, aşa vor locui feciorii tăi cu tine, pentru că va fi în ce chip se veseleşte mirele de mireasă, aşa se va veseli Domnul de tine. ( Din prorocia lui Isaia  61, vers. 10-11;  62, vers. 1-5)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut