Menu Home

Estetica duhovnicească a pereților văruiți

Deși noile tehnologii și materialele de construcție din sfera finisajelor interioare au pătruns și în mediul rural, mai sunt încă destule locuințe, îndeosebi ale creștinilor mai vârstnici, în care pereții spoiți, în fiecare primăvară chiar și toamnă în mod tradițional, cu var imaculat, devin nobile suprafețe de expunere a unor obiecte de cult, de aceeași vârstă eonică și puritate duhovnicească ca și credința pe care o binevestesc.

Cruce în casă, Cruce în masă, Dumnezeu cu noi la masă!
Maica Sfântă la fereastră, îngerii pe lângă casă, să scoată răul din casă!
Cruce Sfântă, armă tare, ferește-mă de supărare!
Cruce Sfântă armă dulce, fii cu noi unde ne-om duce!
Sfântă Cruce-a lui Hristos, să ne fie de folos! 
Înger păzitor la somn pentru fiecare om, în zi și în noapte până-n ceasul cel de moarte!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut