Menu Home

Coordonatele misiunii în anul 2023

Cancelaria Sfântului Sinod a formulat această propunere, care are ca motivație principală dorința de a acorda o mai mare atenție pastorației şi sprijinirii persoanelor vârstnice în contextul actual al unei societăți marcate de individualism și secularizare.

Astfel, se propune o încurajare a participării persoanelor vârstnice la viața Bisericii, o mai consistentă contribuţie a familiei, Bisericii și societății în sprijinul persoanelor vârstnice, precum și o intensificare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii sociale prin aprofundarea teoretică și practică a tematicii propuse de Sfântul Sinod:

  1. Forme ale pastoraţiei şi sprijinirii persoanelor vârstnice în Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie;
  2. Principii şi metode privind pastoraţia persoanelor vârstnice în viața Bisericii;
  3. Parohia, familia și persoanele vârstnice, astăzi: comuniune şi conlucrare;
  4. Realităţi şi provocări actuale privind pastoraţiaşi sprijinirea persoanelor vârstnice;

 

 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut