Menu Home

Fericit este cel ce va prânzi în împărăția lui Dumnezeu!

Să nu vă leneviți a cerceta pe bolnavi, pentru Domnul, pentru că cercetarea bolnavilor este asemenea cu milostenia. Ascultați pe Domnul, Cela ce zice: „Bolnav am fost și M-ați cercetat pe Mine”. Iar cel ce-și astupă urechile sale, ca să n-audă de bolnavi, se va ruga și el, și nu va fi cine să-l ajute. Căci, chiar în cinste mare de ești, mai mare plată vei afla de la Hristos și vei fi iubit, pentru aceasta, iar de ești sărac și nu ai ce să duci, pentru trebuința bolnavului, atunci, pe tine să te duci și mângâierea cea prin cuvinte, să-i aduci lui. Și, așa, în ziua aceea, vei auzi de la Domnul: „Veniții, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți Împărăția cea gătită vouă; ca bolnav am fost și M-ați cercetat pe Mine”. (Proloage)

 La începutul Săptămânii Sfintelor Pătimiri a anului 2021, s-au vizitat creștinii bolnavi din comunitate pentru mângâiere, încurajare duhovnicească, împreună rugăciune și oferire a „medicamentului nemuririi”- Sfânta Euharistie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut