Menu Home

Inelul de legătură dintre pământ şi cer

 Este bine să ne înălțăm mintea la Dumnezeu nu numai atunci când ne dedicăm în mod expres rugăciunii, ci și atunci când ne ocupăm cu altceva, cum ar fi îngrijirea săracilor sau grija faţă de alţii și faptele utile ale milostivirii, în care trebuie să amestecăm dorința și amintirea lui Dumnezeu, așa încât toate faptele noastre, ca și cum ar fi condimentate cu sarea iubirii Lui să se transforme într-un aliment plăcut Domnului. (Sf Ioan Gură de Aur)

 Aflat în legătură continuă cu structura administrativ-bisericească superioară, asumându-şi grija pastorală faţă de școală, elevi şi profesori, parohul comunităţii creştine din Plevna a mijlocit, în ultima săptămână a lunii februarie 2021, oferirea-dăruirea de sprijin filantropic (obiecte de îmbrăcaminte) dintre Protopopiatul Lehliu, prin doamna preoteasă Alexandra Dulea, şi Şcoala Plevna, prin doamna profesoară Florentina Ulian, cu scopul ca beneficiarii lucrării milostive, „copiii proveniți din familii defavorizate, să fie sprijiniţi cu rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte nouă” (conform prevederilor Protocolului de Parteneriat Şcoală- Biserică). 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut