Menu Home

Învierea Domnului în literatura patristică

„A murit în chip văzut, pe cruce, pentru ca nimeni să nu poată spune că s-a sustras de bunăvoie de la privirea oamenilor şi că s-a arătat apoi mort, dar fără să fi murit de fapt, apărând din nou atunci când a vrut, şi istorisind mai târziu minunea învierii Sale din morţi. Dar socot că atitudinea de mai târziu a ucenicilor Lui are o putere de dovedire cu totul sigură: cu primejdia pierderii vieţii, ei s-au dăruit cu totul unei propovăduiri pe care n-ar fi susținut-o cu atâta tărie dacă ar fi pus în circulație numai de la ei zvonul că lisus a înviat din morți. Ba mai mult, conformându-se acestei învățături, apostolii nu numai că au pregătit şi pe alţii să dispreţuiască moartea, ci ei înşişi au fost cei dintâi care au făcut-o”. (ORIGEN, Contra lui Celsus)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut