Menu Home

La Botez, preotul aruncă în apă, precum Moise, semnul crucii Domnului

„La Merra era o apă tare amară: Moise a aruncat un lemn în ea şi s-a făcut dulce”. Fireşte, fără semnul crucii Domnului apa nu era de niciun folos pentru mântuirea ce avea să vie: dar după ce a fost sfinţită prin taina crucii mântuitoare, atunci a devenit bună pentru baia duhovnicească şi pentru paharul mântuirii. Aşadar, precum Moise, adică proorocul, a aruncat lemnul în acel izvor, tot aşa preotul aruncă în această fântână baptismală semnul crucii Domnului şi apa se face dulce (potrivită) pentru har.

Aşadar, să nu crezi numai ochilor trupeşti; mai mare este ceea ce nu se vede; fiindcă cele ce se văd sunt vremelnice, celelalte veşnice şi ele nu se pot înţelege cu ochii, ci se pot vedea (numai) cu sufletul și cu cugetul. (Sfântul Ambrozie)

În sâmbăta asceților, 5 martie 2022, o tânără pruncă din parohie, purtând numele Maria, a primit Taina Sfântului Botez, altoindu-se la trupul Bisericii.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut