Menu Home

La pomenirea Sfintei Tecla s-a oficiat Sfânta Liturghie

Mielușeaua Ta, Iisuse, Tecla, strigă cu glas mare: pe Tine, Mirele meu, te iubesc și pe Tine căutându-Te mă chinuiesc și împreună mă răstignesc și împreună mă îngrop cu Botezul Tău; și pătimesc pentru Tine, ca să împărățesc întru Tine; și mor pentru tine, ca să viez pentru Tine; ci, ca o jertfă fără de prihană, primește-mă pe mine ceea ce cu dragoste mă jertfesc Ție. Pentru rugăciunile ei, ca un milostiv, mântuiește sufletele noastre.

Idealul de feciorie creștină căreia tânăra, înțeleapta și frumoasa Tecla s-a dedicat poate fi și pentru creștinii de astăzi un resort prin care să conștientizăm chemarea la fidelitate deplină față de Dumnezeu prin reacordare persoanei umane la valorile autentice ale vieții în trup și viețuirea cu Hristos, așa cum se spune într-o inspirată cântare: trupul duhului ei și l-a supus,
Apoi cu trup și suflet s-a supus lui Hristos.

 Pentru cinstirea Sfintei Tecla, sâmbătă, 24 septembrie 2022, în biserica parohială s-a slujit Sfânta Liturghie cu pomenire și mijlocire pentru cei răposați.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut