Menu Home

„Mă rog, deci vorbesc cu Dumnezeu”, o activitate catehetică

Având conștiința prezenţei lui Dumnezeu, „Nu vă împovărați cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune și prin rugă cu mulțumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu“ (Filipeni 4, 6). Mântuitorul ne îndeamnă de fiecare dată să îndrăznim să ridicăm ochii noştri spre cer şi să cerem cele ce sunt de folos pentru sufletele şi trupurile noastre: „Cereţi şi vi se va da; căutați și veţi afla; bateţi şi vi se va deschide” (Matei 7, 7).

În contextul parcursului catehetic propus de către Sfântul Sinod pentru anul 2022, în cadrul slujirilor învățătorești parohiale s-a desfășurat o activitate de conștientizare a celor mai mici creștini că faptul rugăciunii nu este o recitare mecanică unor alcătuiri, ci este o activitate duhovnicească foarte importantă nu doar pentru sine, ci mai ales pentru cuprinderea celorlalți în dialogul tainic al fiecăruia cu Dumnezeu. Astfel, realizându-se o activitate practică, școlărească, s-a lărgit orizontul înțelegerii reale a rugăciunii de mijlocire personalizată pentru părinții, colegii, profesorii și formatorii oricărui creștin.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut